Ekim 1993. Ahmet Yüksel, Birlik Pasajı’ndaki eski dükkanda.

Aralık 1993. Ankara’nın en eski sahaflarından Külüstür Turgut (Koraltan), Sanat Kitabevi’nde.

26 Mayıs 1996. 1. Ankara Antika Kitap Müzayedesi. Altınpark.
26 Ocak 1997. 2. Ankara Antika Kitap Müzayedesi. Dost Kitabevi Sergi Salonu. Önde kitapları dikkatli bir muayeneden geçiren rahmetli Alaaddin Eser. (Nam-ı diğer Tozlu Rafların Şövalyesi)

8 Haziran 1997.  3. Ankara Antika Kitap Müzayedesi. Sheraton Oteli. Müzayede münâdisi Sami Önal, yanında Suavi Aydın.

31 Mayıs 1998. 5. Ankara Antika Kitap Müzayedesi. Fransız Kültür Merkezi. Kürsüde Sami Önal, yanında Suavi Aydın, karşı masadaki “Roma Konsilleri” Kudret Emiroğlu ve Ömer Türkoğlu.

13 Aralık 1998. 6. Ankara Antika Kitap Müzayedesi. Ankara Palas. Etem Çoşkun ve Güven Özgüç, Atlas-ı Kebir’i  takdim ediyorlar.


27 Şubat 2000. 7. Ankara Antika Kitap Müzayedesi. Ankara Palas. Önde görülen takım elbiseli dönemin Hollanda Büyükelçisi.

4 Şubat 2001.  8. Ankara Antika Kitap Müzayedesi. Ankara Palas. Müzayede yöneticisi Sami Önal, yardımcıları Suavi Aydın ve M. Bülent Varlık.

11 Mayıs 2003. 10. Ankara Eski Kitap Mezadı. Mülkiyeliler Birliği. 2 Numaralı bayrak sahibi Külüstür Turgut (Koraltan), bayrağın hemen altında Selim İlkin hocamız.

Mayıs 2006, Sanat Kitabevi iç mekan (Karanfil Sokak)
 
Sahaflar Paneli, Milli Kütüphane 29 Mart 2007, Ahmet Özcan, Ahmet Yüksel, Aydın Karabağ, Turan Tanyer, Talat Öncü
 
Sanat Kitabevi'nde Sahaflar Derneği Mezatı, 30 Mayıs 2010
 
Ankara Sahafları - Ankara Kitap Fuarı 2012
 
Ankara sahaflarından Turgut Koraltan (Külüstür Turgut) ve Etem Çoşkun (Aşiyan Sahaf) - 2014
 
Sanat Kitabevi 2015
Esat Beyi - Sanat Kitabevi 2015

Sanat Kitabevi, pasaj içinde ufak bir dükkanda büyük heves, küçük sermayeyle 1986 yılında kurulmuştur. Eski kitapçılıkla işe başlanmış, zaman içinde peşpeşe birkaç özel kütüphane ‘düşürünce’ zamanla hatırı sayılır bir sahaf müessesesi olmuştur.

Eskiden Ankara’da sayısız kitap avcısı cirit atar, meraklı, rafine okur tetik gezer; at arabaları ve telhis çuvallarıyla taşınan eski kitaplar sahaf dükkanlarını doldurup taşırır; şehir efsanelerine tuhaf hikayeleriyle her gün yeni katkılar yapan çok sayıda ve adamakıllı sahaflar bulunurdu. Bu son iyi günler geçince de, 90’lı yıllarla birlikte çöküş başladı. Sahaflar bir bir işi bıraktı ya da iş onları bıraktı. Eski kitap kaynakları kurumaya, dört başı mâmur kütüphaneler düşmemeye, hurdacılar kitap toplamamaya başladılar.

O şaşaalı günlerden geriye Ankara’da, işini bozmayan, ders kitabı satarak ayakta kalmaya çalışmayan ve korsan kitap satarak tatlı parayı seçmeyen birkaç sahaf kaldı. Bunlardan biri olan Sanat Kitabevi, kurulduğu yıldan beri Karanfil Sokak - Birlik Pasajı’ndaki küçük dükkanını, 2001 yılında aynı binanın 3. katına, 2007 yılında da Küçükesat - Hacıyolu Sokak 3 numaraya taşıyarak geniş bir mekanda hizmet vermeye başladı. Bunun yanısıra zengin koleksiyonlarını muhafaza ettiği deposu da mevcuttur. Kurucu ve idarecisi, rahmetli Andrew Mango’nun deyimi ile “Ankara’da sahafların kralı olan Ahmet Yüksel”dir. Ancak kendisi bir tatlı söz, bir güler yüz ve bir güzel kitaba krallığının tamamını vermeye hazırdır.

Sanat Kitabevi, bir sahaf dükkanıdır ve tamamen sahaflıkla uğraşır. Sahaflar Birliği Derneği üyesidir.

Sahaf dükkanımızda, ağırlıklı olarak sosyal bilimler alanında, başta Türkiye ve Osmanlı olmak üzere Orta Doğu, Yakın Doğu, Balkanlar ve Kafkasya ile ilgili her dilde eski kitaplar, dergi koleksiyonları, fotoğraf ve kartpostallar, berat ve fermanlar, harita ve eski evrak alımı satımı yapılmaktadır.

Dükkanımızda, piyasada bulunmayan ya da az bulunan, baskısı bitmiş, nâdir, eski veya antik kitaplar, dergiler ve ‘efemera’ tabir edilen her türlü eski dokümanlar ikinci elden satın alınarak tekrar satışa sunulmaktadır.

Uzmanlık alanlarımızdan biri de büyük kentler dışında basılmış, taşra yayınlarıdır. Web sitemizin ilgili sayfalarında eski ve yeni her türlü ‘mahalli kitap’ bulabilirsiniz.

Müşteri ve müdavimleri; kitapseverler, araştırmacılar, bilim adamları, hâsılı kitap tutkunlarıdır. Yurtdışından Türkiye ile ilgili çalışmalar yapan kişi ve kurumlar da kitabevimizin daimi müşterileri arasındadır.

Sanat Kitabevi, usta, kalfa, çırak ve uzmanlarıyla, ilgi duyduğunuz alanda ve araştırmanızda size yardımcı, kaynak eserlere ulaşmanızda yol gösterici olabilir. İcabı halinde, tadını kaçırmadan danışmakta fayda olabilir.

Müessesemiz, yılda bir defa ‘Ankara Antika Kitap Müzayedesi’ düzenlemiştir. Ankara’da ilk kitap müzayedesi 26 Mayıs 1996 tarihinde, Sanat Kitabevi tarafından, 3. Tüyap Kitap Fuarı kapsamında Altınpark’ta yapılmıştır.

Bu müzayedelerde değerli kitap ve belgeler alıcısını ile buluşmaktadır. Tüm Türkiye’deki kitap meraklılarını ve sahafları bir araya getiren bu faaliyetimiz, aynı zamanda eğlenceli bir kültür ortamı olmaktadır. Bu güne kadar müzayedelerin ilk ikisini rahmetli İ. Gündağ Kayaoğlu; diğerlerini de Türkiye’deki sahafların piri Sami Önal yönetmiştir. Rahmetli Sami Bey’in engin kitap bilgisi ve nefis takdimleriyle müzayedelerimiz, çok renkli bir hal almıştır. Son yıllarda bu müzayelerimiz, ‘Ankara Eski Kitap Mezadı’ adını alarak daha kapsamlı, geniş bir ilgi alanına hitap eder hale gelmiş; Bu mezatlarımızı da değerli hocalarımız Suavi Aydın ve Etem Çoşkun yönetmişler, kitaplar hakkında mahrem bilgilerle dolu, esprili mezat yöneticilikleri her zaman aranır hale gelmiştir.

Sanat Kitabevi, 1998 yılında, internet üzerinde on-line satış yapan bir sanal mağaza kurarak, ‘Türkiye’nin ilk sanal sahafı’ da olmuştur. www.sanatkitabevi.com.tr adresindeki sitemizde 70 bin civarında eski kitap, mahalli yayın, efemera, dergi koleksiyonu alıcısını beklemektedir. Her geçen gün kitap sayısı artmaktadır. Her zaman günceldir. Sosyal bilimlerle ilgili çalışanlar için bir başvuru kütüphanesi haline gelmiştir. Kitaplar hakkında ayrıntılı künye bilgileri verilmekte, stoklarda bulunmayan kitaplar için de daha sonra bulunup müşteri memnuniyeti sağlanmaktadır. Satılan kitapların künyesi silinmemekte, daha sonra bu bilgilerden araştırmacıların yararlanması temin edilmektedir.

Sanat Kitabevi, yayıncılık da yapmaktadır. Kebikeç Yayınları, kitabevimizin bir yan kuruluşudur, 6 aylık, Kebikeç, İnsan Bilimleri İçin Kaynak Araştırmaları Dergisi 1995 yılında yayın hayatına başlamıştır. Sadece 400 adet basılan ve numaralandırılan dergi, 2020 yılında 50. sayısına ulaşmıştır. TÜBA Sosyal Bilimler Veri Tabanı’na kayıtlı, hakemli bir dergidir. Her sayıda bir dosya konusu olan Kebikeç’te, her konu uzmanına yazdırılmakta, çerçeve yazılar ve vazgeçilmez bibliyografyasıyla konu hakkında araştırma yapanlara ‘mehaz’ olmak yoluna devam etmektedir.

Dergimize kebikec.org adresinden ulaşılabilmekte ve makaleler ücretsiz indirilebilmektedir. Dileyen basılı dergimizi internet sitemizden satın alabilir, dileyen PDF olarak indirebilir.

Sanat Kitabevi, meraklısının yokuş çıkmaya üşenmediği, dilediği gibi karıştırıp, eşelenip, aradığını bulduğu; ustasından çıraklarına her daim hizmet gördüğü bir sahaf dükkanıdır.

Kapı açık, buyurunuz...

ENGLISH:

Sanat Kitabevi which was founded in 1986 in Ankara is an antiquarian bookstore. Books of social sciences, mainly on Turkey, Middle East, Near East, Balkans and Caucasia are sold in our bookstore.

Related books, periodical collections, photographs and postcards, berats and firmans, maps, old manuscripts and papers are available. Our bookstore is an expert on the books published locally, you can find all kinds of old and new “local books” on our web-site.

Sanat Kitabevi is ready to help you in your inquiry about any kind of source material by its experts.

Sanat Kitabevi organizes antiquarian book auctions a year; “Ankara Antiquarian Book Auction”, has become to be a festival where rare books and bibliofils meet. You will also find information about the auction in our site.

İnternette Sanat Kitabevi:

http://e-bulten.library.atilim.edu.tr/sayilar/2007-03/ankkit.htm

https://eksisozluk.com/sanat-kitabevi--1301170

https://tr.foursquare.com/v/sanat-kitabevi--sahaf/51420f61e4b05786b2c3ee52

https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=sanat+kitabevi

http://www.nadirkitap.com/sanat-kitabevi-sahaf-sahaf2538.html

kitantik.com'da Sanat Kitabevi

https://www.facebook.com/sanatkitabevi.sahaf

ADRESİMiZ:

Kavaklıdere Mah. Hacıyolu Sk. 3 / A
(Akay Yokuşu Kavşağı)
06640 Küçükesat - Ankara - Türkiye
Tel : + 90. 312. 425 9376
Fax : + 90.312. 425 9377
Mail : sahaf@sanatkitabevi.com.tr
Online satış: www.sanatkitabevi.com.tr
www.sahaf.com.tr
www.nadirkitap.com
www.kitantik.com

Çalışma saatleri:

Pazar hariç, 11:00 - 20:00

YOL TARİFİ:

Otomobil ile:
Kızılay’dan ve Eskişehir Yolundan gelenler Esat Tüneline girer, 2 sağ 1 sol yaparak (Tünel’den çıkışta hemen sağa, sonra sağa, sonra sola) Sanat Kitabevi /Sahaf’a ulaşırlar. Alttan Tünel geçer, Tünel’in üstündedir.

Yaya olarak:
Akay Yokuşunun tepesindedir. Yanında Akay Taksi; karşısında Süha Döner, çaprazında Beyzade Ocakbaşı vardır. Kocatepe Camiine 200 metre uzaklıktadır.

Toplu Taşım ile:
Küçükesat ve Sayranbağları hattındaki belediye otobüsleri Esat Tünelinden geçerek gider. Tünel’den çıkıştaki ilk durakta inilir, geriye doğru gidilerek, tünelin üstündeki merdivenli yaya yolundan çıkılarak ulaşılır.


Sanat Kitabevi - Dış mekan


Sanat Kitabevi - İç mekan

 
Sanat Kitabevi 2006© egearge.com