HEMEN ARA  Stoktakiler   Detaylı arama
           
10,00 TLŞehir ve Mutfak Kültürü


Yazar: Z. Nilüfer Nahya (Editör)
Yayıncı: Ürün Yayınları
Basım yeri: Ankara
Basım Tarihi: 2012
Sayfa Sayısı: 167 s.
Ebat: 13x19
Açıklama:

"Beslenme ihtiyacı, insanlık tarihine bakıldığında kültürün gelişiminde büyük bir rol oynamıştır. Toplayıcılık, avcılık, doğayı anlamak, anlamlandırmak ve kontrol etmek gibi insani adımların gerisinde beslenme ihtiyacı da bulunmaktadır. Bir sosyal birliktelik olmanın hem sebebi hem de sonucu olmuştur ki bu sebeple yemek, bir yönüyle elde etmek için savaştan emeğe kadar büyük çaba gerektiren, bir yandan da hayatın birçok aşamasını kutlamak ve anlamlandırmak için kullanılan bir sonuç olmuştur. Yemek kadar yememek, tanrılara sunu olarak yiyecekler sunmak, hayvan kurban etmek yani bir anlamda besinle ibadet, yemeği paylaşmak, besinleri almak, satmak, onlar için savaşmak, barışmak ve anlaşmak, duygu ve düşünceleri yiyeceğe ilişkin sözlerle anlatmak gibi eylemler insanları beslenme dünyasının parçalarıdır.
 Şehir ve mutfak kültürü üzerine söylenecek çok şey var. Bu kitap söylenebileceklerin birazını söylemeye çalışıyor ve bunu beş Antep ve bir de Antalya örneğiyle yapabiliyor. Büyük genellemelerden öte, bir şeyleri düşündürme ve deneme çabası da taşıyor. Bu nedenle, olabildiğince, el verdiğince ve güç yettiğince profesyonel bir yaklaşımla; fakat amatör bir ruhla yapılmış bir çalışma olarak nitelendirilmelidir." (Arka kapaktan)

Orijinal karton kapağında.Konu:  Yemek Kültürü 
(Bu konu başlığı altındaki diğer kitapları görmek için tıklayın.)


SKU: 35570

Kitap Habercisi


Stoklarımıza yeni giren kitaplardan haberdar olmak için kaydolunuz.Stoklarımızdaki Tüm Kitapların Listesi (Bilgilendirme amaçlı)
İletişim bilgileri

Adresimiz
Esat Cad., Hacıyolu Sok. 3/A (Akay Yokuşu Kavşağı)
06640 Küçükesat
ANKARA / TÜRKİYE
Telefon
(+90. 312) 425 93 76
Faks
(+90.312) 425 93 77
E-posta
sanat@sanatkitabevi.com.tr

Web sitesiyle ilgili öneri, görüş ve sorularınız için sahaf@sanatkitabevi.com.tr adresine yazabilirsiniz.
©sanatkitabevi.com.tr 1998'den bugüne sizlerle...