Detaylı arama
87,75 TL


kitantik.com'dan %10 indirimli


Bursa'dan Konya'ya Seyahat

Konya Seyahati HatıratındanYazar: Mehmet Ziya
Yayıncı: Selçuklu Belediyesi
Basım yeri: Konya
Basım Tarihi: 2010
Dil: Türkçe
Sayfa Sayısı: 413 s.
Ebat: 16x24
Açıklama:

"Bir İstanbul tarihçisi olan Mehmed Ziya Bey İstanbul’da Süleymaniye’de dünyaya gelmiştir. İbrahim Alaaddin Gövsa, Mehmed Ziya Bey’in doğum tarihi olarak 1865 yılını bildirse de Ziya Bey’in oğlu Celal Ergun, babasının doğum tarihi olarak 1871 yılını belirtmektedir. Babası Evkaf-ı Humayun hulefasından Osman Vasfi Efendi’dir. Oğlu Celal Ergun Bey’in yazdığına göre Mehmed Ziya Bey’in ceddi İsmail Ağa, Saray Baltacılar Kethüdası’dır. Dedesi Rikab-ı Humayun peyklerinden aynı zamanda şair Eyyubi Civan Mehmed Arif Ağa’dır. Bu zat, III. Selim öldürüldüğü sırada Şehzade Mahmud’un kurtarılmasında yararlıklar gösteren bir saray görevlisidir.
Mehmed Ziya Galatasaray Mekteb-i Sultanisi’nden 1886’da mezun olmuştur. Mekteb-i Sanayi-i Nefise’yi de 1890’a doğru bitirmiş ve Maarif Vekaleti’ne girerek öğretmen olmuştur. Edirne, Halep ve Konya’da öğretmenlik yapmıştır. 1892’de Bursa İdadisi’ne müdür olmuştur.
2 Temmuz 1327 (1911)’de kurulan İstanbul Şehri Muhipleri Cemiyeti’nin idari kurulunda bulunmuştur.
“Bursa’dan Konya’ya Seyahat” adlı eser, müellifin belirttiğine göre bir Osmanlı başkenti olan Bursa’da bulunduğu yıllarda, şehir hakkında edindiği derin tarihi bilgiler sebebiyle, Bursa yoluyla Konya’ya bir seyahat düzenlemek istemesiyle oluşmuştur. Bu fikirde müellifin Mevleviliğe olan meylinin de etkisi vardır. " (Tanıtım yazısından)

Orijinal karton kapağında.

Kuşe kağıda lüks baskı.Konu:  Seyahatname 
(Bu konu başlığı altındaki diğer kitapları görmek için tıklayın.)


SKU: 32073


Web sitesiyle ilgili öneri, görüş ve sorularınız için sahaf@sanatkitabevi.com.tr adresine yazabilirsiniz.
©sanatkitabevi.com.tr 1998'den bugüne sizlerle...